Czym jest proof-reading i jakie są jego zalety?

0
29
tłumaczka

Proof-reading to pochodzący z języka angielskiego termin określający usługę polegającą na weryfikacji oraz naniesieniu ewentualnych korekt na wcześniej przetłumaczony tekst. Taki tekst jest edytowany przez innego tłumacza, który specjalizuje się w konkretnych dziedzinach lub native speakera, czyli osobę, która posługuje się określonym językiem, jako językiem ojczystym.

Co obejmuje usługa proof-readingu?

W ramach proof-readingu specjalista lub native speaker, który weryfikuje tekst, dokonuje jego sprawdzenia pod względem gramatycznym, stylistycznym, a także pod kątem zasadności wykorzystania danego słownictwa i merytorycznym (tzn. czy jest on zgodny z rzeczywistością). Korekcie może być poddany zarówno tekst branżowy, naukowy, dziennikarski, jak i literacki.

Dlaczego warto jest skorzystać z usługi proof-readingu?

Dzięki usłudze proof-readingu można uszlachetnić tekst i sprawić, że nie będzie on odbiegał swoją jakością od fachowych publikacji. Taki tekst stanie się bardziej przejrzysty i zrozumiały oraz o wiele bardziej interesujący dla odbiorcy, ponieważ zostaną w nim skorygowane niezrozumiałe treści i usunięte niepotrzebne słowa przeszkadzające w jego prawidłowym odbiorze.