Tłumaczenia na język litewski

4 mln użytkowników – tyle wynosi liczba osób posługujących się językiem litewskim. Należąco nich przede wszystkim mieszkańcy Litwy, ale również Białorusi i Polski, w której litewki jest językiem urzędowym i pomocniczym w gminie Puńsk w województwie podlaskim. Używa go w dużej mierze w okolicy Suwałk. Pozostałe kraje, w których wykorzystywany jest język litewski, to Łotwa, Niemcy, Rosja, Stany Zjednoczone oraz Kanada.

Język litewski, podobnie jak polski, należy do rodziny języków słowiańskich, ale jest zaliczany do grupy języków wschodniobałtyckich. Zachowało się w nim wiele form indoeuropejskich. Na rozwój języka litewskiego wywarły wpływ języki: język polski, język rosyjski i język białoruski. Początkowo język litewski stanowił język ludności wiejskiej, a w ciągu stuleci wyewoluował do poziomu autonomicznego języka ogólnolitewskiego. Współczesna forma językowa wykształciła się dopiero na przełomie wieku XIX i XX, wykorzystując przede wszystkim kowieńską gwarę auksztocką.

W obrębie języka litewskiego funkcjonują dwa główne odmiany dialektalne. Jest to dialekt żmudzki oraz dialekt auksztocki, który z kolei dzieli się na grupy gwar wschodnich, zachodnich i południowych.

Nasze biuro tłumaczeń zajmuje się tłumaczeniami zwykłymi, tłumaczeniami specjalistycznymi oraz tłumaczeniami przysięgłymi z języka polskiego na język litewski i z języka litewskiego na język polski. Gwarantujemy pełen profesjonalizm, rzetelność oraz precyzyjność i dokładność przekładów wykonywanych przez specjalistów wykształconych w kierunku translatoryki slawistycznej. Liczymy się z indywidualnymi potrzebami naszych klientów i dostosowujemy się do specyfiki powierzanych nam zleceń.